To nejlepší na Vánoce (Když blogeři nepíší o politice)

Libor Stejskal
22:00 | 24.12.2009
stk
roč-blog

Nejen politikou živ je člověk (i když při čtení internetových diskusí pod články na jakékoliv téma to spíš vypadá naopak) a mezi blogy na Aktuálně.cz patří ty "nepolitické" k nejvyhledávanějším.

Skutečným rekordmanem v tomto ohledu je blog imunologa Václava Hořejšího uveřejněný pod titulkem Věda, náboženství, Darwin, evoluce - žádný problém! koncem června 2007.  Nepřetržitě a prakticky dennodenně se pod ním debatovalo bezmála dva roky, článek zaznamenal na čtyřicet tisíc návštěv a přes sedmnáct set diskusních příspěvků.

Také letos pan profesor příznivce "duchovních" témat nezklamal. Mají zvířata duši? A co to vlastně ta duše je? položil otázky jim i sobě ve dvou po sobě jdoucích článcích.

"Všem lidským bytostem přiznáváme právo na úctu k jejich životu a říkáme, že mají „duši" - bez ohledu na úroveň jejich rozumových schopností (a je to tak zajisté správné). Přitom je myslím nesporné (alespoň pro mě), že přinejmenším některá zvířata projevují v různé míře to, čemu poněkud vágně říkáme „duše" - tedy projevy emocí a určitého vědomého jednání," míní Hořejší.

Blog, Václav Hořejší
Václav Hořejší:
Mají zvířata duši?
Duše - nic než molekuly? Aneb - Tulák po hvězdách

Své pravidelné čtenáře mají na Aktuálně.cz i blogy spisovatelů.

Chcete vědět, jste-li workalkoholik? Neumíte zvládat stres dnešní hektické doby? Postihla někoho z vašich blízkých duševní nemoc? Odpovědi možná najdete v blozích psychologů a psychiatrů.  

"Workholik si niterně libuje v řešení neřešitelných problémů, a pokud je nemá, nutkavě si je vytváří, což se také projeví v jeho partnerských vztazích. Vyvolí si buď „puťku", která k němu bude obdivně vzhlížet (a časem ho začne nudit, jak se to nezřídka stává manželkám některých politiků), nebo si, hnán potřebou soupeřit a čelit výzvám, najde partnerku stejného založení, jako je on, tedy urputně pracovitou workholku (a časem zjistí, že „také potřebuje trochu té něhy", již nalézá v mnoha konejšivých náručích přechodných lásek, které zahajuje důvěrnou informací o potřebě porozumění, jež u své manželky postrádá)," napsal psychiatr Radkin Honzák.

Blog: Radkin Honzák
Radkin Honzák:
Workholici a jejich ženy

Nepodceňujte duševní onemocnění, varuje jeho kolega Martin Jarolímek. "Až teprve když psychicky nemocný člověk skočí ze čtvrtého patra, teprve pak na sebe upozorní, že je to vážné. A teprve potom se zahájí léčba, v takovém případě velmi radikální, skoro drastická - nedobrovolná hospitalizace, poprvé sám na jednom pokoji s dvanácti jinými pacienty, z nichž někteří jsou mentálně retardovaní. To není úplně optimální začátek léčby."

Blogeři: Martin Jarolímek
Martin Jarolímek:
Co se může, ale nemusí stát, když se člověk zblázní

Své místo mezi blogery mají i ti, jejichž život naplňuje péče o ty, kteří to nejvíce potřebují.

"Péče o rodiče může být hodně dlouhá a těžká. Někdy to opravdu nejde. Ale než to řekneme a než je „někam dáme", zvažme to důkladně. Přese všechno totiž tato péče patří do toho, čemu říkáme dobrý život, a přináší i to, co tak úpěnlivě hledáme: opravdovou radost," napsala Martina Špinková, ředitelka sdružení Cesta domů, které "se snaží přispět k tomu, aby umírání v naší zemi bylo méně smutnou a osamělou událostí".

Blog: Martina Špinková
Martina Špinková:
Než rodiče „někam dáme"

O své zkušenosti a prožitky se se čtenáři dělí i matka dvou postižených dětí...

Blog: Jana Makovcová
Jana Makovcová:
Odpovědi

...či pěstounka, která vedle biologických potomků vychovává i několik osvojených.

Blog, Dagmar Zezulová
Dagmar Zezulová:
Kluk z děcáku

A proč se vlastně na internetu diskutuje anonymně? Neměl by se člověk vždy pod své příspěvky podepsat? Nebo jsou dobré důvody nedělat to? O tom si se čtenáři povídal světoznámý český architekt Jan Benda.

Blogeři: Jan Benda
Jan Benda:
Anonymita internetu a Aktuálně.cz

 


 
 
 

Diskuse: To nejlepší na Vánoce (Když blogeři nepíší o politice)

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.