Pád vlády: Nutnost? Ostuda během předsednictví EU?

Zdeněk Mihalco
16:05 | 29.11.2009
Zdeněk Mihalco
roč-blog-pad-vl

Praha - Bylo nutné odvolat Topolánkovu vládu uprostřed českého předsednictví Evropské unie a sílící ekonomické krize?

V březnu padla vláda Mirka Topolánka. Jeho kabinet nepřežil pátý pokus opozice o svržení. Dlouhé hodiny vypadaly síly obou táborů vyrovnané. Nakonec však rozhodl bezprecedentní fakt, že se proti vlastní vládě postavili čtyři poslanci zvolení za ODS a zelené.

Čtěte více: Pád vlády v přímém přenosu: Co vás nemělo minout?

K tématu vedli rozsáhlé debaty blogeři a diskutující na stránkách blogů i v diskusích pod články Aktuálně.cz.

Politik sociální demokracie Jiří Havel ve svém blogu vysvětloval, proč podle jeho názoru Topolánkova vláda skončila: "Sociální demokrati vládli se stojedničkovou koalicí dost dlouho na to, aby věděli, že je to špatné řešení. Máte-li sto jedna stoprvních poslanců, stanete se hanebně otrokem skoro každého z nich. Až se ucho utrhne. Sociální demokrati za takové řešení zaplatili ztrátou dvou premiérů a gigantickým propadem preferencí. Mirek Topolánek si ale vybral totéž. Či lépe řečeno, bylo mu to vybráno. Poučení je velice prostinké. Chraňme se další vlády se slabým mandátem," radil stínový ministr školství a nynější europoslanec Jiří Havel.

Blog, Jiří Havel
Jiří Havel:
Padlá vláda

Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) mínil, že jsme si v době krizí zcela zbytečně přidělali další. "Mohli jsme ukázat, že středně velká země (do omrzení opakuji, že nejsme malou evropskou zemí!) zvládne předsednictví stejně dobře, jako země velké. Koneckonců, proč by měly velké země zvládat předsednictví lépe? Naopak menší země alespoň do svého předsednictví nezamíchávají tolik vlastních ambicí, a mají tak předpoklad být šikovnějším moderátorem a respektovanějším vyjednavačem. Mohli jsme ukázat, ale neukázali," mínil Sedláček.

Blog, Tomáš Sedláček
Tomáš Sedláček:
Když je krizí málo aneb Taky máte rádi pády vlády?

Politický komentátor Jiří Pehe považoval sesazení vlády za projev politické nedospělosti. "Topolánkova vláda si jistě zasloužila tlak opozice, možná i odvolání. Jenže když zasadíme snad i oprávněnou snahu odvolat tuto slabou a ve skandálech zapletenou vládu do širšího domácího a mezinárodního politického kontextu, nemůže například nezaujatý zahraniční pozorovatel než žasnout nad nedostatkem odpovědnosti a destruktivními tendencemi českých politiků," napsal Pehe.

Blog: Jiří Pehe
Jiří Pehe
Sesazení vlády jako projev politické nedospělosti
Pád vlády způsobí velké problémy

Dramaturg a scénarista Jan Štern pak považoval vyslovení nedůvěry vládě rovnou za nezodpovědnou hloupost. "Sociální demokracie svrhla vládu Mirka Topolánka, protože stoupala premiérova popularita a také preference ODS díky tomu, že vláda úspěšně vykonávala předsednictví EU a to ve velmi nesnadné době. Po dlouhé době jsme mohli v našich dějinách něco dobrého vykonat pro svět. Jenže to bohužel bylo proti momentálním zájmům ČSSD, které se v podstatě zredukovaly na vývoj volebních preferencí. Zajímalo by mě, jestli vteřinu někoho ve vedení sociální demokracie napadlo, že je pro Českou republiku a potažmo pro EU škoda likvidovat vládu, které se takto na mezinárodním poli daří," napsal.

Blog, Jan Štern
Jan Štern:
Svržení vlády byla nezodpovědná hloupost

Politolog Alexander Tomský byl přesvědčen, že pád vlády - jakkoliv nepřišel v nejlepším okamžiku - mohl znamenat novou příležitost.

"Konečně by se pod tlakem z Hradu mohly dvě velké strany dohodnout na méně poměrné volební aritmetice. Každý přece vidí, že vlády postavené na disidentech nestojí za mák, a rejdy podivných týpků z lobistického podsvětí politice škodí. Lobismus je korupční, i když jde jen o státní zakázku na soudržnost koalice, a lichý počet poslanců moc nevyřeší," mínil Tomský.

blog, Alexander Tomský
Alexander Tomský:
Vládla, nevládla, nakonec padla, a přece je to pro Česko příležitost

 Naopak Hana Brixi, expertka Světové banky, resp. poradkyně pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN, se domnívala, že Češi zřejmě propásli jednu ze svých šancí.

"Český národ, aniž si to možná mnozí uvědomují, se zvenku jeví jako rozhádaná rodina, která svými hádkami přichází o dobrou pověst a možnosti budoucího zisku, stejně tak jako o příležitost ovlivnit běh světových událostí," napsala Brixi.

Blog: Hana Brixi
Hana Brixi:
My, Češi. Kdy zase bude náš čas?

Dále k pádu vlády: Rozhovory ke krachu vlády: Zubová, Tlustý či Topolánek

 


Témata (2):
 
 
 

Diskuse: Pád vlády

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.