Diskuse o fenoménu Obama. Zaslouží si Nobelovu cenu?

Zdeněk Mihalco
19:35 | 29.12.2009
Zdeněk Mihalco
roč-blog-obam

"Nemyslím si, že by B. Obama byl nějak extra špatný prezident, ale Nobelovu cenu míru si podle mého názoru nezaslouží. Co udělal až tak závratného pro mír?" shrnula názor většiny čtenářů Aktuálně.cz diskutující Jana v debatě na Aktuálně.cz o tom, zda si americký prezident zaslouží Nobelovu cenu míru.

Ta mu v listopadu byla překvapivě udělena po necelém roce v úřadu

Komise udělující toto prestižní ocenění uvedla, že Obama si ocenění vysloužil za "mimořádné úsilí v prosazování míru ve světové diplomacii a snahu o snížení počtu nukleárních zbraní".

V ankety Aktuálně.cz i diskusí pod články a blogy vyplynulo, že asi 80 procent čtenářů je přesvědčeno, že Obama Nobelovu cenu dostat neměl.

"Nobelova cena by se měla udělovat za dlouhodobou angažovanost a činy... Ne za snahu. Taky bych chtěl vidět svět bez válek a jaderných zbraní, ale za svůj názor nikdy nedostanu ocenění," napsal například diskutující Vít Richtr.

Veřejná debata
Čtěte více: Čtenáři Aktuálně.cz - Obama dostat Nobelovu cenu neměl

Právě svoji vizi světa bez jaderných zbraní Obama představil během své dubnové návštěvy Prahy. Publicista Jaroslav Veis ve svém blogu na Aktuálně.cz k jeho návštěvě napsal:

„Jestli bych něco Obamovi, a vlastně i nám všem přál, pak tedy, aby o něm nakonec v dějepise nestálo, že byl jen skvělým obchodníkem s nadějí."

Blog, Jaroslav Veis
Celý text Jaroslava Veise: Konec jaderných zbraní? Co je ale nahradí, to je, oč běží!

K Obamově návštěvě Prahy publikoval ve svém blogu analytik Pavel Tomášek text, ve kterém se v deseti bodech snažil čtenářům amerického prezidenta představit. „Jestli se v některé oblasti výrazně promítl Obamův pragmatismus, pak to je zahraniční politika. Americký prezident neváhal oslyšet kritické pokřikování levice (včetně té uvnitř vlastní strany), zpomalil plánované stahování vojsk z Iráku a už dvakrát nařídil posílení vojenského kontingentu v Afghánistánu," napsal.

Blog, Pavel Tomášek
Celý text Pavla Tomáška: Kdo je Obama, který nocoval v Praze

Novinář Pavel Tomášek hodnotí ve svém blogu průběžně jednotlivé Obamovy kroky. Naposledy sepsal souhrn prezidentova postupu právě v klíčové válce v Afghánistánu.

„Jestli něco Obama jako politik miluje, pak je to smiřování zdánlivých protikladů, vybírání a cizelování pragmatického řešení, které spojí nejlepší stránky obou polarit. Nová afghánská strategie byla pro amerického prezidenta výživným procvičením tohoto instinktu. Obama došel k závěru, že vyklizení - byť mimořádně obtížné - pozice v Afghánistánu není v tuto chvíli pro Spojené státy přijatelnou alternativou."

Celý text Pavla Tomáška: Válečník Obama odhodil fíkový list

Politiku Obamy ve svém blogu na Aktuálně.cz sleduje také další novinář Tomáš Klvaňa. V listopadu, rok po Obamově zvolení americkým prezidentem, ve svém blogu Klvaňa napsal, že co se výsledký týče, je Obamova vláda zatím ve stavu "blížícím se anorexii".

„Obamaland neexistuje, Obamova bublina změnila skupenství. Uplynulých pár týdnů přineslo mnohým překvapivou zprávu: Barack Obama, jehož zvolení sledoval před rokem celý svět (i autor tohoto povídání si ve Phoenixu pobrečel dojetím) není Gándhí, Nelson Mandela ani Václav Havel. Jinak řečeno, není kouzelník-filozofů král, který pohledem rozdělí oceán, mrknutím zboří Zeď a uvede na scénu Éru ér," uvedl v blogu Klvaňa.

blog, Tomáš Klvaňa
Celý text Tomáše Klvani: Obamova bublina splaskla

V diskusi pod tímto blogem čtenáři hodnotili, zda Obama splnil očekávání, která do něj vkládala část americké i světové veřejnosti. "Žádné zázraky jsem nečekal. USA jsou sice zralé na systémové změny, ale není síla schopná je prosadit zhledem k partikulárním zájmům. Obama má v tomto směru svázané ruce a tak všechno co dělá je nutně polovičaté, kompromisní a nakonec není spokojen nikdo," poznamenal například pravidelný diskutující v debatách na Aktuálně.cz Karel Mueller.

Další pravidelný debatér vystupující pod přezdívkou Vlk dodává: "Očekávání spojená s Obamou, které zvalné části sám vzbudil, byla do témíry obrovská, že nutně musel propadnout. I kdyby sám neudělal žádnou chybu, kdyby měl svou partaj pod kontrolou i kdyby měl nevímjakou kliku. Nemohl prostě dostát očekáváním."

Další blogy a diskuse:
Témata (2):
 
 
 

Diskuse: Diskuse o fenoménu Obama. Zaslouží si Nobelovu cenu?

Číst vše

Celkem 48 příspěvků,
poslední 10. 01. 2010 04:35

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 48 příspěvků,
poslední 10. 01. 2010 04:35

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.