Kauza Plzeň vyprovokovala blogery k debatě o vzdělávání

Zdeněk Mihalco
20:31 | 25.12.2009
Zdeněk Mihalco
roč-blog-vzděl

Plagiátorství, netransparentnost a takzvané rychlotituly. Případ nesrovnalostí na plzeňské právnické fakultě patří k největším skandálům českého vysokého školství.

Celá kauza přitom začala nenápadně, když vyšlo najevo, že proděkan fakulty Ivan Tomažič opsal svoji disertační práci. Následně ale začaly vycházet najevo další podezřelé praktiky, ke kterým na fakultě docházelo.

Shrnutí celé kauzy: Kauza Plzeň a podezřelí studenti 

Kauza vyvolala na blozích Aktuálně.cz a v moderovaných diskusích pod články debaty o úrovni vzdělávání v Česku.

Diskuse k plzeňské kauze počátkem října předsedkyně Akreditační komise České republiky Vladimíra Dvořáková. Ve svém blogu na Aktuálně.cz publikovala řadu do té doby neznámých souvislostí kauzy.

„Fakultu právnickou minulé vedení dovedlo takřka ke krachu, znehodnotilo tak diplomy mnohých kvalitních a poctivých absolventů všech typů studia. Nové vedení má jedinou šanci - urychleně přijmout opatření, které všechny studijní a zkouškové procesy zprůhlední a obnoví tak důvěru ve studium na fakultě," napsala Dvořáková.

blog, Vladimíra Dvořáková
Celý text Vladimíry Dvořákové: Fakulta právnická v Plzni aneb kde je vlastně problém

Právník Tomáš Sokol ve svém blogu napsal, že Dvořáková na svém postu předsedkyně Akreditační komise chybovala. Vyčetl jí, že vydává - podle něj - zaujatá a emotivní vyjádření, médiím poskytuje osobní hodnocení, aniž by se dosud přesně vědělo, co se na plzeňských právech dělo a kdo je do celé kauzy s podvodným získáváním akademických titulů zapleten.

"Jestli a nakolik chybovali na plzeňské právnické fakultě, není zcela jisté, byť indicie jsou kruté. Zcela jistě ale chybovala paní předsedkyně Akreditační komise. A teď je, řečí práva, podjatá. Ať už v budoucnu řekne či napíše Akreditační komise k poměrům na právech v Plzni cokoliv, lze se nadít námitky těch, kteří by tím mohli být dotčeni. Komise se snaží potvrdit to, co už napřed uvedla její předsedkyně. A dlužno říct, že to bude dost relevantní námitka," napsal Sokol.

Blog: Tomáš Sokol
Celý text Tomáše Sokola: Plzeňské třeštění

Také místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška, který reagoval na další blogový text Dvořákové, je přesvědčen, že komise měla postupovat razantněji.

"Ministerstvo školství přiděluje školám finanční prostředky na základě dat o studiu. Je zanedbáním povinností na straně ministerstva řádně hospodařit s prostředky státního rozpočtu, pokud financuje studia na základě neověřitelných a neprůkazně vedených údajů... Ministerstvo nekonalo navzdory skutečnosti, že Západočeská univerzita vykazovala závažné nedostatky a protiprávní udělování titulů," dodává," napsal bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity.

Blog - Jiří Zlatuška
Celý text Jiřího Zlatušky: Plzeňsko-karlovarská kauza a snahy omezit samosprávu vysokých škol

Petr Kuhn, další bloger Aktuálně.cz, na plzeňské fakultě učí. Ve svém blogu přiznává, že svůj podíl viny na plzeňské kauze mají i sami pedagogové. „My učitelé na plzeňské fakultě neseme největší morální odpovědnost za tuto situaci. Náš nezájem o dění na škole, náš strach anebo naše sebezahleděnost umožnily, aby takoví lidé mohli to, co mohli a že to mohli tak dlouho," napsal v polovině října.

Blog, Petr Kuhn
Celý text Petra Kuhna: Pár poznámek k plzeňské právnické fakultě

Na blozích publikoval svůj text také jeden ze studentů plzeňské fakulty. Napsal, že za to, jak školy fungují, je zodpovědná především akademická obec.

„Stejně tak je třeba říci, že to co se stalo na Plzeňské fakultě práv se tu v menší, tu ve větší míře děje téměř všude. Myslet si, že tomu tak není, je mírně řečeno naivní," napsal student Ota Nevšímal.

Blog čtenář Aktuálně
Celý text: Studuji "individuál" na právech v Plzni. Jsem proto podvodník?


Plzeňská kauza vyvolala rozsáhlé čtenářské debaty o úrovni vzdělávání v Česku. Do diskusí se zapojili také další blogeři Aktuálně.cz, například specialista na vzdělávání Ondřej Šteffl ze společnosti Scio, a čtenáři pracující v akademické sféře.

Diskutovalo se například o kvalitě soukromých VŠ či o tom, kolik by v české společnosti mělo být v ideálním případě vysokoškoláků.

Když to tak sleduji tak máme už pomalu v každém ani ne 30 000 městě nějakou vysokou školu. Kdo na ní učí? Jaká je kvalita absolventů?. Z praxe vím, že úroveň bakalářů a mnohdy i magistrů není nikterak vyšší než mnohých maturantů (kvalitních). Toto dle mého názoru není cesta ke zvýšení vzdělanosti národa.

Diskutující vystupující pod přezdívkou Odborar

Čtenářské debaty ke vzdělávání:

Veřejná debata

Mají mít všichni Češi diplom VŠ? Hledali jste odpověď

Proč v Česku mizí inženýři? Hledali jste odpověď

Řekli jste, proč se na školách podvádí. Je jich moc

Další blogy k plzeňské kauze:

blog, Jan Kubáček
Jan Kubáček: Svoláme komisi, zapomeňte!
blog, Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová: Defraudace katarze
Blog - Jiří Zlatuška
Jiří Zlatuška: Trable s plzeňskými právy
Blog, Jiří Havel
Jiří Havel: Zhořklá právní Plzeň
Blog, Václav Hořejší
Václav Hořejší: Tituly na prodej
Blog, Karel Hvížďala
Karel Hvížďala: Suverénní Češi i Evropa (rozhovor s J. Přibáněm)

 


Témata (1):
 
 
 

Diskuse: Kauza Plzeň a vzdělání vůbec

Číst vše

Celkem 20 příspěvků,
poslední 21. 01. 2010 01:01

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.