Politici budou řešit aféru Sazka, Paroubek si zve svazy

Sabina Slonková
22:00 | 3.1.2010 | Aktualizováno
Sabina Slonková
roč-sazka

Praha - Loterijní gigant Sazka čeká zřejmě nejsložitější rok její existence.

Hned počátkem ledna musí vyřešit své stamilionové dluhy vůči bankám.

Nadto zkraje roku 2010 proběhnou i první jednání na nejvyšší úrovni, na nichž budou politici a zástupci svazů hledat společné řešení pro možnou budoucí reformu financování sportu.

"Vnímáme to velmi vážně"

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek nově prohlásili, že pokud jejich strany vyhrají jarní volby do sněmovny, začnou problém jménem Sazka urychleně řešit. A to proto, že finanční situace loterijní společnosti začala potápět akcionáře: sportovní svazy, kterým má platit zákonné odvody.

Paroubek nadto už na leden chystá schůzku se zástupci sportovních svazů.

Deník Aktuálně.cz v říjnu zveřejnil zjištění tajné služby BIS, které bylo jednoznačné: Sazka neplatí sportovcům, protože peníze místo toho posílá na splátky za vysočanskou O2 Arénu. A to přes společnost Zelený ostrov. Do té doby Sazka tvrdila, že sportovcům chybí peníze kvůli politikům a špatným zákonům.

"Sazka má základní misi, pro kterou dostala licenci, financování sportu. Potřebuje odstřihnout od Zeleného ostrova, Areny a Hušáka," uvedl nyní pro Aktuálně.cz lídr ODS Mirek Topolánek.

Dodal, že vyjde-li z volebního klání jako vítěz, bude Sazka jednou z jeho priorit.

Topolánek se už jednou podle zjištění Aktuálně.cz pokusil proti současnému managementu Sazky v čele s Alešem Hušákem zasáhnout. A to v době, kdy byl premiér a měl k tomu k ruce tajnou službu BIS. Jeho snaha nicméně vyšla naprázdno: Topolánkův kabinet padl dřív, než premiér stačil cokoli prosadit.

Sociální demokracie byla po odchodu Vladimíra Špidly, který s Hušákem a Sazkou kvůli výstavbě hokejové haly tvrdě bojoval, poslední roky ve vztahu ke společnosti opatrná. Její šéf Jiří Paroubek se nicméně hned v lednu sejde se sportovními funkcionáři, aby kritickou situaci probrali.

"Ta schůzka by měla proběhnout hned zkraje roku. Pan předseda si hodlá zástupce svazů vyslechnout a teprve pak je možné se bavit o tom, jak celou situaci řešit. Rozhodně ten problém vnímá jako velmi vážný," tlumočil Paroubkovo stanovisko mluvčí Petr Dimun.

Konec tabu

Ačkoli o rovnítku mezi multifunkční halou a nedostatkem peněz pro sport se v kuloárech ví už delší dobu, až do loňského října bylo téma Sazka tabu. Firma a její letitý šéf Aleš Hušák byly nedotknutelní.

To se změnilo poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil, jaké informace o chodu společnosti nashromáždila BIS. Tajná služba firmu dlouhodobě monitorovala a dodávala varovné zprávy Topolánkovi a jeho ministrovi školství Ondřeji Liškovi.

BIS mimo jiné konstatovala, že kontrola nad Sazkou byla roky neúčinná, protože společnost měla v minulosti vliv na obsazování klíčových postů na ministerstvu financí a akcionáře zase měla firma zavázané štědrými bonusy.

Společnost Sazka ve svých veřejných prohlášeních žádné vážné těžkosti nepřipouští a opakuje závazkům vůči bankám dostojíme. Veškerou kritiku i zjištění tajné služby Aleš Hušák smetl argumentem: je to konkurenční boj, chtějí nás poškodit. Firma si kvůli tomu dokonce zaplatila inzeráty v médiích.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Paroubek i Topolánek slibují: Problém Sazka vyřešíme

Číst vše

Celkem 152 příspěvků,
poslední 15. 01. 2010 13:14

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 152 příspěvků,
poslední 15. 01. 2010 13:14

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.