Propojení mafie a politiků: Lidé se opět nedozvědí vše

Sabina Slonková
17:22 | 27.12.2009
Sabina Slonková
roč-krakat

Praha - Tak dlouho to politici odkládali, až to zase vychází na dobu před parlamentními volbami. Zkraje roku mají poslanci vyslechnout svědectví o propojení mafie a politiků. Ale jak už se v kauze Krakatice stalo pravidlem, opět se lidé nedozvědí vše.

Oproti původním plánům bude smět vypovídat jen jeden ze dvou bývalých detektivů, kteří chtěli mluvit o kontaktech politických elit a členech organizace zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

Oldřicha Koppa nakonec ministerstvo vnitra nezbavilo mlčenlivosti. Nic na tom nezměnila ani nedávná schůzka někdejšího kriminalisty s ministrem vnitra Martinem Pecinou.

"Přišlo mi rozhodnutí, že mlčenlivosti zbaven nebudu," potvrdil Kopp.

Bývalý detektiv protikorupční služby pracoval jako podřízený Karla Tichého, ve své době jednoho z nejlépe informovaných mužů ve státě. Vnitro Tichého také nezbavilo mlčenlivosti, ale udělali to za něj poslanci. To samé se však v případě Koppa zřejmě nestane.

Co je spis Krakatice

  • jde o nejvýbušnější policejní spis uplynulých let
  • popisuje propojení podsvětí, politiky a státní správy 
  • založen byl kvůli vyšetřování veškerých deliktů spojených se skupinou (později) zavražděného šéfa podsvěti Františka Mrázka
  • čitá tisíce stran

"Žádnou takovou žádost tu nemám a nemyslím, že by v tomto případě za této konstelace, která ve výboru je, byl pan Kopp mlčenlivosti zbaven," konstatoval šéf bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan.

Koppův někdejší šéf Tichý se loni postaral o jedno z největších překvapení. Muž, který spolu se svými lidmi prokazatelně státu zachránil miliardy korun, poskytl Aktuálně.cz unikátní rozhovor, v němž obšírně popsal, jak to v posledních letech fungovalo ve světě zločinu a jak moc byl propojen s politikou.

Mimo jiné naplno řekl, že ty největší krádeže posledních let se nemohly dít bez tichého souhlasu části politiků.

Detaily, pro něž byl léta vázán závazkem mlčenlivosti, hodlal Tichý zveřejnit už loni na uzavřeném jednání poslanců. Jenže na podzim byly naplánované předčasné volby a poslanci se rozhodli, že si nechtějí nechat nabourat kampaň nějakou aférou. A tak Tichého svědectví odložili.

"Doufám, že to v lednu nebo v únoru stihneme. Nerad bych, aby se to zase přehouplo do termínu, kdy se budou blížit volby," dodal Bublan.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Ani Pecina mlčení slavné Krakatice neprolomil

Číst vše

Celkem 314 příspěvků,
poslední 16. 02. 2010 15:06

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 314 příspěvků,
poslední 16. 02. 2010 15:06

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2022 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.