První výsledky Zelená úsporám: Lidé ušetří 340 milionů

Pavel Baroch
21:12 | 25.12.2009
Pavel Baroch
roč-ekol

Praha - Největší ekologická dotační akce pro domácnosti v historii - program Zelená úsporám - si po prvním roce své existence může do kolonky "uspořené peníze za topení" napsat částku 340 milionů korun.

Vyplývá to z údajů, které pro Aktuálně.cz vypočítal Státní fond životního prostředí, jenž rozděluje peníze na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění. Podle fondu se díky projektům schváleným do poloviny prosince ušetří za 15 let bezmála 678 tisíc gigajoulů. V současných cenách to znamená, že při částce 500 korun za gigajoul se úspora vyšplhá nad tři sta milionů.

Anebo: Takřka 678 tisíc (uspořených) gigajoulů představuje roční vytápění více než 12 tisíc domácností, pokud jako orientační průměr vezmeme 55 gigajoulů na byt a rok.

Čísla sice nezahrnují investici, kterou musí domácnost do zateplení sama vydat, i tak se podle expertů stavební práce vyplatí.

"Ve všech případech výrazně snížené náklady na vytápění umožní splácení půjčky. Návratnost zateplení je nutno posuzovat pouze z nákladů na vlastní tepelnou izolaci a její připevnění na stěnu, pak jde zhruba o 10 let, to znamená že za dobu životnosti zateplení se vynaložené finance vrátí 3x až 4x podle ceny energie," tvrdí Irena Plocková ze Státního fondu životního prostředí.

Emise jako 85 tisíc aut

Dosud schválené projekty zároveň uspoří za 15 let více než 200 tisíc tun skleníkového oxidu uhličitého, což představuje roční emise zhruba 85 tisíc osobních aut.

Když na konci listopadu tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko před svým návratem na vysoký post do Bruselu hodnotil program Zelená úsporám, připomněl i jeho "protikrizový" aspekt.

"Společně se snižováním výdajů za energie v domácnostech má program rovněž pozitivní vliv na zaměstnanost především v regionech. Až 1600 firem může mít nové zakázky v celkové hodnotě 245 milionů korun," řekl Miko.

Programu pomohlo zmírnění podmínek. A paneláky

Několik měsíců po spuštění programu to ovšem vypadalo na to, že většina zájemců na nabízené peníze na zateplení a výměnu vytápění nedosáhne. Stanovené podmínky pro získání státní dotace se ukázaly jako moc přísné.

"Podmínky pro získání dotace byly dost tvrdé, hodně lidí od toho uteklo," řekl Aktuálně.cz například Petr Lesse z pražské společnosti Alex Stav.

V létě ministerstvo životního prostředí oznámilo, že podmínky výrazně zmírňuje. Zatímco zpočátku musel žadatel udělat ve svém domě minimálně tři zateplovací opatření, podle nových pravidel stačilo už jenom jedno.

Do programu Zelená úsporám byly navíc od září zahrnuty i paneláky. A žádostí o státní dotace začalo rázem rychle přibývat.

"Byl to krok správným směrem. Máme šest pilotních projektů na panelové domy a stovky dalších jsou v přípravě," řekla na konci listopadu mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Zelená úsporám - graf

větší obrázekAutor: SFŽP

Stát rozdělí 200 milionů korun

Do poloviny prosince podepsal ministr životního prostředí celkem 1277 žádostí o dotaci na zateplení domu nebo výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění. Dalších 662 žádostí by mělo být ještě schváleno do konce roku.

Celková výše státní podpory se přiblížila 200 milionům korun.

Stále je to ovšem jen kapka v moři. Státní fond životního prostředí má v programu Zelená úsporám k dispozici už 16,8 miliardy korun. Česko tyto peníze získalo prodejem takzvaných emisních kreditů na emise skleníkových plynů.

Wiki


 
 
 

Diskuse: První výsledky Zelená úsporám: Lidé ušetří 340 milionů

Číst vše

Celkem 155 příspěvků,
poslední 25. 11. 2010 20:57

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 155 příspěvků,
poslední 25. 11. 2010 20:57

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2022 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.