Ve zpolitizovaném Toskánsku bylo rušno i po sezóně

Eliška Bártová
12:35 | 28.12.2009
Eliška Bártová
roč-tosk

FotogalerieTopolánkova plavba na jachtě Martina

Praha/Monte Argentario - Letošní předvolební boj přinesl unikátní odhalení, jak úzce jsou někteří čeští politici napojeni na lobbisty a podnikatele.

Rozbuškou pro aféru byly fotografie z luxusní dovolené bývalého premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka v Toskánsku.

Ten se na italském poloostrově Monte Argentario setkal s šéfem ČEZ Martinem Romanem, lobbistou této firmy Vladimírem Johanesem či plzeňským podnikatelem Petrem Šikošem.

Romana s Šikošem v pronajaté vile podle zjištění Aktuálně.cz navštívil také bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se svým přítelem a členem výkonné rady ODS Romanem Jurečkou.

FotogalerieMonte Argentario, takový Topolánkův Špindl

Topolánek italské Monte Argentario poté označil za "nový Špindlerův Mlýn." Reportéři Aktuálně.cz se proto na podzim vydali podívat, jak takový italský Špindl vypadá.

Utajený majitel

Topolánek však dodnes neobjasnil, komu patří luxusní vila, ve kterou dovolenou s rodinou a přítelem Markem Dalíkem trávil.

Monte Argentario, takový Topolánkův Špindl

Špindl českých politků a lobbistů - přístav Porto St. Stefano větší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

Dalík pouze ukázal smlouvu na pronájem vily s lichtenštejnskou firmou Raben Anstalt. Jenže jak již dříve Aktuálně.cz upozornilo, za touto společností stojí známý lichtenštejnský "bílý kůň" Markus Hasler, jehož úkolem je krýt skutečné majitele.

Ani nyní - s půlročním odstupem, bývalý premiér nereagoval na dotaz, zda kvůli větší průhlednosti nepožádá firmu Raben Anstalt, aby odkryla skutečného vlastníka vily.

"Zaslal jsem mu otázku emailem, ale ještě na něj nereagoval," uvedl pouze mluvčí ODS Martin Kupka.

Sešli se v Toskánském Špindlu

Tito podnikatelé a politici se letos sešli v Monte Argentariu:

 • Mirek Topolánek - předseda ODS, expremiér
 • Marek Dalík - lobbista, přítel Topolánka
 • Martin Roman - šéf ČEZ
 • Vladimír Johanes - lobbista ČEZ
 • Milan Urban - místopředseda ČSSD
 • Jiří Pospíšil - poslanec ODS
 • Roman Jurečko - člen výkonné rady ODS
 • Aleš Řebíček - exposlanec ODS a exministr dopravy
 • Jiří Hodač - ODS, bývalý náměstek ministra dopravy
 • Roman Janoušek - lobbista, přítel Béma
 • Martin Procházka - ředitel Spolchemie
 • Petr Šikoš - správce evidence exekucí, přítel Romana

Bílý kůň českých byznysmenů

Muž, se kterým Dalík uzavřel smlouvu na pronájem vily pro Topolánka, má však velmi pochybnou pověst.

Jak informoval online deník Aktuálně.cz před aktivitami Haslerem zastupovaných firem varovali v několika švýcarských kantonech.

Dobrou pověst nemá ani v rodném Ruggelu, kde oficiálně sídlí i firma Raben Anstalt a dalších zhruba 50 společností, které Hasler zastupuje.

Hasler je také velmi dobře znám v českém podnikatelském prostředí. Figuruje ve firmě účastníka toskánské dovolené Petra Šikoše a v řadě společností, v nichž působí vlivný podnikatel Antonín Charouz.

Lobbistova vila na odiv

Barevná světla střídající se v pravidelných intervalech stékají kolem oken luxusní vily usazené ve svahu mírného kopce nad první zátokou italského poloostrova Monte Argentario.

Zatímco přes den je vila lobbisty energetického gigantu ČEZ Vladimíra Johanese skryta za vzrostlými cypřiši, v noci je díky světelné show zkrátka nepřehlédnutelná.

Johanes se ke svému architektonicky čistě vyvedeném dvoupatrovému domu s decentní bílou omítkou a jemnými kovovými doplňky, hlásí opršelou cedulkou se jménem na poštovní schránce.

Je po hlavní sezóně a za vraty parkuje pouze malý fiat s českou poznávací značkou. "Pan Johanes tu teď není," říkají uklízečky leštící zábradlí. "Má hodně práce, tak je v Praze."

Po Raben Anstalt ani památka

Podobně jako Johanesova vila kraluje sousední zátoce luxusní třípatrový dům, ve kterém strávil Topolánek s rodinou a Dalíkem letošní dovolenou.

Monte Argentario, takový Topolánkův Špindl

Výhled z vily, kde trávil dovolenou Topolánekvětší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

Oranžová barva bije do očí. Vily si musí všimnout každý, kdo po silnici táhnoucí se pod vilou míří do hlavního přístavu poloostrova.

Zatímco ještě v létě byla poštovní schránka u vily opatřena cedulkou Raben Anstalt na konci září už po ní nebylo ani památky.

Sem nikdy poštu nevozím - žádná jim nechodí," říká místní pošťák, jenž projíždí kolem vily. "Firma Raben Anstalt? To bych věděl, kdybych jim někdy vezl poštu."

Zatímco cedulka s nápisem firmy zmizela, na zahradě se objevila nová socha - nebo ji tehdejší fotograf nezachytil.

Každopádně roh zahrady ještě na konci září zdobila vysoká bílá socha z dílny českého umělce Lukáše Rittsteina.

Nevidět, neslyšet

Nejbližší sousedi ale zřejmě dobře vědí, kdo do vily jezdí a kdo zahradu sochami vyzdobil. Přímo naproti hornímu vjezdu do vily totiž sídlí penzion Navarro Resort Hill.

"Nemohu se s vámi bavit. Řekli mi, ať s novináři zásadně nehovořím," říká majitel penzionu a slušně vyvádí návštěvu z hotelu s tím, že ubytovat se není možné. "A kdo mi nařídil, že se s novináři nesmím bavit? To vám neřeknu."

Na přemlouvání nereaguje, pouze se šibalským úsměvem dodává. "Hájím jejich soukromí. Prostě je to tak, že co se týče té vily: nic nevidím, nic neslyším..."

Podobně opatrní jsou i v místní realitní kanceláři. "Já jsem ten dům prodával," říká makléř z firmy Il Gabbiano. "Prodal jsem ho dvěma Čechům, ale jména vám nemohu říci. Ctíme tu soukromí. Ale jméno Raben Anstalt jsem neslyšel."

Každopádně podle fotek, které zveřejnil týden.cz se ve vile znovu objevil Marek Dalík se svoji přítelkyní.

Řebíčkovo soukromí

Zatímco Johanes i Topolánek s Dalíkem vystavili "své" vily na odiv, bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček naopak vsadil na absolutní soukromí.

Monte Argentario, takový Topolánkův Špindl

Strmé uličky v přístavu Porto St. Stefano v Monte Argentariovětší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

Jeho vila stojí na samém vrcholku kopce tyčícím se nad přístavem Porto Santo Stefano. Jen pár metrů za domem silnice končí.

Dům je pečlivě skryt za vysokým kamenným plotem porostlým keři, vchod chrání robustní dřevěná brána. Auto lze ukrýt do garáže umístěné pod domem.

Stejně jako v létě i na podzim bylo v Řebíčkově vile rušno. Na parkovišti před domem parkovala dvě, někdy i tři auta s českými SPZ. Dům v té době obývala česká rodina.

Po přístavu se také často prohánělo další české auto s nápisem Aries patřící ke stejnojmenné jachtě patřící Řebíčkovi.

FotogalerieMonte Argentario, takový Topolánkův Špindl


Odhalení Aktuálně.cz v kauze Topolánkovy dovolené

Prohlášení a dokumenty v Toskánské aféře

Rozhovory o Toskánské anabázi

Wiki


 
 
 

Diskuse: Ve zpolitizovaném Toskánsku bylo rušno i po sezóně

Číst vše

Celkem 159 příspěvků,
poslední 22. 05. 2010 11:11

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 159 příspěvků,
poslední 22. 05. 2010 11:11

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2022 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.