Boj o zpackanou Opencard je i bojem o křeslo primátora

Kateřina Eliášová
21:49 | 23.12.2009
Kateřina Eliášová
roč-opencard

Praha - Pražská ODS odstartovala před měsícem boj, na jehož konci chce znovu získat křeslo pražského primátora. Do podzimních komunálních voleb přitom zbývá ještě rok.

Modří v Praze ovšem nezačali bojovat s ostatními politickými stranami, ale sami se sebou.

O klíčové místo 1. muže či dámy Prahy mají totiž zájem politici z rozdílných frakcí uvnitř pražské buňky.

Boj odstartovala listopadová volba šéfa pražské ODS, pokračuje zpackaným projektem Opencard i koncem koaliční vlády se zelenými a SNK-ED. Vedlejším, nicméně klíčovým efektem těchto událostí má být oslabení protivníka.

Kdo může za prodělečnou Opencard?

Asi nejtěžší kalibr nasadil do boje primátorův náměstek a konkurent Bémova křídla Rudolf Blažek. Ten byl až donedávna považován za pravděpodobného nástupce primátora Pavla Béma, prohrál s ním ale souboj o předsedu pražské ODS, a to jeho pozici oslabilo.

Čtrnáct dní nato zveřejnil dlouho utajovaný audit o projektu Opencard, který nechal sám zadat. Navenek měl dokument rozvířit pochybnosti o tom, že projekt je ztrátový. V kuloárech pražské radnice se už ale dlouho mluvilo o tom, že projekt, který primátor Bém od začátku vychvaloval, je velké fiasko.

Audit to potvrdil. Praha investovala téměř 900 milionů, předpokládaný zisk se ale nekoná, město na kartě prodělává.

Zveřejnění auditu nakonec uškodilo oběma táborům. Oba politici se teď dohadují, kdo nese za předražený projekt vinu. "Svůj" audit nechal zadat taky primátor Bém, výsledky mají být už po svátcích.

Kvůli Opencard padaly hlavy

Opencard byla od zveřejnění auditu skvělou politickou municí pro opozici. Lídr ČSSD Jiří Paroubek dokonce vyzval všechny členy městské rady, aby odstoupili.

Markéta Reedová, zástupkyně strany SNK-ED v pražské městské radě

Markéta Reedová pražskou ODS tak dlouho kritizovala, až ji pražská ODS vypudila z městské radyvětší obrázekAutor: bon

Čistky skutečně začaly, ale na místech, kde to nikdo nečekal.

Pražští zastupitelé za ODS totiž oznámili, že už nechtějí koaliční spolupráci s SNK-ED a zelenými, které v radě zastupovala Markéta Reedová a Petr Štěpánek. Zejména Reedová projekt Opencard veřejně kritizovala. ODS ale odmítla, že by její odchod souvisel právě s prodělečným projektem.

Podle dostupných informací stojí za požadavkem na odvolání obou radníc lidé z křídla náměstka Blažka. Nasvědčuje tomu také fakt, že primátor Bém byl proti. Koalici nicméně domlouval právě on, a tak jde kritika za její rozpad právě za ním.

Kdo nahradí Béma?

Pavel Bém po listopadové volbě pražského šéfa ODS naznačil, že už se o post primátora znovu ucházet nebude, kandiduje totiž do květnových sněmovních voleb a souběh funkcí pro něj nepřipadá v úvahu, jak řekl.

Podle kuloárových informací si tím zavázal vlivné lidi a zákulisní hráče, kteří mu díky slibu znovu na primátora nekandidovat umožnili stát se předsedou pražské ODS.

Pražská ODS si zvolila Béma

Na tento post mu pomohl zejména někdejší radní z Prahy 10 a člen ODS Tomáš Hrdlička, své hlasy pro Béma dodali i lidé z Prahy 15 a 11, domovských buňkách radních Pavla Klegy a Jiřího Janečka a konečně pomohl i kontroverzní smíchovsý starosta Milan Jančík. Ten se stal za odměnu místopředsedou pražské ODS, a to i díky hlasům "Blažkovců". Ti sice nevyhráli, vychutnali si alspoň kritiku spojenectví Béma a Jančíka.

Sám Bém jméno svého nástupce neoznámil. "Nejsem tak hloupý, abych rok před volbami prozradil jméno našeho tajného kandidáta na pražského primátora," řekl v České televizi. Favority jsou stále ještě Rudolf Blažek, starosta "Bémovy" Prahy 6 Tomáš Chalupa radní Pavel Klega nebo 1. místopředseda ODS David Vodrážka.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Boj o zpackanou Opencard je i bojem o křeslo primátora

Číst vše

Celkem 54 příspěvků,
poslední 03. 01. 2010 20:53

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 54 příspěvků,
poslední 03. 01. 2010 20:53

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2022 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.