StB zaspala. Šmírovala, i když už 'vládl' Havel

Pavel Baroch
18:40 | 31.12.2009
Pavel Baroch
roč-listopad89

Praha - Tři dny před koncem roku 1989 - 29. prosince - se někdejší disident Václav Havel stal po dlouhých desetiletích prvním demokratickým prezidentem.

Byl to zároveň i den, kdy Státní bezpečnost vydalo v tomto roce poslední denní hlášení o situaci v Československu. Pro StB jakoby se zvolením Havla, někdejšího nepřítele číslo jedna, nic nezměnilo.

"Na sídlišti Vítězný únor v Českých Budějovicích vysokoškolští studenti aktivizují místní obyvatele, aby přispěli k odstranění sochy K.Gottwalda. Na té je již přivázáno lano a na podstavci jsou nalepeny plakáty s nápisy Jak ještě dlouho? a Dne 29. 12. po 16,45 hodin," uvádí se ve svodce StB z 29. prosince 1989.

FotogalerieNevyfotila si vás před lety StB? Podívejte se

Denní situační zprávy bezpečnosti z roku 1989 vydal Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek.

Vyhoďte kádrovačku, žádala OF

Bez ohledu na reálnou situaci v zemi, kdy KSČ de facto přišla o svou moc, Státní bezpečnost dále shromažďovala "významné" události o náladách obyvatelstva z celé republiky.

FotogaleriePlakáty sametové revoluce

"Občanské fórum ve Výzkumném ústavu stavebních a zemních strojů v Brně vytváří nátlak na ředitele, aby byli propuštěni náměstkyně ředitele pro kádrovou a personální práci, bývalý předseda ZO KSČ a manželka příslušníka StB, u níž se odvolávají na skutečnost, že její manžel je jedním z těch, kteří v uplynulém období působili represívně proti bojovníkům za svobodu," uvádí se v denním hlášení StB.

Čs. občané čůrají na rakouskou zem

Bezpečnost se po otevření hranic všímala i československo-rakouských vztahů, kam vyráželi Češi i Slováci na nákupy.

"V Rakousku vzrůstá averze vůči čs. občanům. Tato skutečnost je dána především finanční situací našich občanů a z toho plynoucích krádeží ve Vídni i ostatních městech Dolního Rakouska. Obyvatelé Vídně jsou roztrpčeni situací v dopravě - nemožností zaparkovat svá auta, nocováním čs. občanů v osobních automobilech a prováděním osobní potřeby v jejich blízkosti atd." upozorňovala československá bezpečnost.

FotogalerieObrazem: Večer plný ohňostroje i bitek. Tak se slavil Listopad

"Z neutěšené finanční situace a minimálního devizového vybavení našich občanů vyplývá snaha získat rakouskou měnu prodejem čs. měny v bankách (vývoz je prováděn v neuvěřitelném množství) a směnným obchodem s rakouskými příslušníky, kteří situaci často zneužívají a za velice levně získanou čs. měnu skupují v ČSSR následně zboží, zejména potraviny, ale i obuv a textil. Takto je hrubým způsobem poškozována ekonomika ČSSR."

Čuba jen slibuje, ale dluží stovky milionů

Kolektivizace zemědělství

větší obrázekAutor: Archiv

Zpráva StB z 29. prosince 1989 upozornila i na situaci v JZD Slušovice a jejího předsedu Františka Čubu. Jeho družstvo patřilo za socialismu k prominentním podnikům.

"JZD Agrokombinát Slušovice má v současné době asi 248 milionů Kčs dluh na odvodech na daních. Tato situace byla umožněna především značnou podporou JZD ze strany bývalých vedoucích představitelů KSČ," konstatovala bezpečnost.

"Stále více je vznášena kritika vůči vedení JZD, především předsedovi Čubovi, který v současné době hodlá vystoupit z KSČ a přejít do Čs. strany zemědělské. Je mu vytýkáno, že má stále nové nápady a rychle zapomíná na ty staré," napsala bezpečnost před dvaceti lety.

Wiki


 
 
 

Diskuse: 20 let od pádu totality, zase jsme vyšli do ulic

Číst vše

Celkem 93 příspěvků,
poslední 09. 06. 2010 12:19

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 93 příspěvků,
poslední 09. 06. 2010 12:19

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2022 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.