Kreuziger jezdil s hobíky. Ale ostré kopce teprv čekají

19:17 | 25.12.2009
Sport
roč-kreuz

Když se začátkem prosince vrátil Roman Kreuziger z dovolené po nejúspěšnější sezóně své kariéry, čekalo ho něco, co dnes už zažívá výjimečně.

Kraťoučký závod, v němž mu soupeři byli amatéři, dokonce i děti. Start a cíl "závodu" umístili pořadatelé do městečka Brianza a kromě Kreuzigera se na kolo posadili třeba i Basso, Pellizotti, Santaromita, Freire a další cyklistická esa. Ujeli dvaapadesát kilometrů. Zadarmo, aby pomohli vybrat peníze na dětské domovy. S Kreuzigerem totiž závodilo asi 2400 amatérů - Kreuziger je nazývá "hobíky" - a ti všichni platili startovné, které pak šlo na charitu.

"Celkem fajn zpestření," podotkl muž, z něhož se během posledních let stal profesionál se vším všudy, tedy i s občasnou účastí na akcích podobných té z Brianzy.

Kreuziger se letos zapsal do historie české cyklistiky a možná tuzemského sportu vůbec. Teď už polyká kilometry, aby další sezóna na kole byla výsledkově ještě lepší, ale bude obtížné překonat mety z roku 2009. Jako první Čech dokázal Roman proniknout do elitní desítky na nejslavnějším etapovém závodu světa, na Tour de France.

Čtěte také:
Tour ovládl Contador, výborný Kreuziger dojel devátý
Králem české cyklistiky znovu Kreuziger

Skvělé deváté místo z Tour mu spolu s celkovým triumfem v závodě Kolem Romandie vyneslo potřetí český titul Krále cyklistiky, čímž se vyrovnal legendárním šampionům v kolové, neporazitelným Janu a Jindřichu Pospíšilovým.

Jeho úspěchy mezi profesionály v etapové cyklistice v anketě zastínily i tituly mistrů světa a Evropy ostatních českých závodníků v jiných odvětvích cyklistiky.

Třiadvacetiletý rodák z Moravské Třebové už patřil na letošní Tour do širšího okruhu favoritů. V náročných horských úsecích se mu možná nedařilo tak, jak nekritičtí optimisté předpokládali, ale v předposlední etapě se slavným stoupáním na Mont Ventoux nakonec pronikl do první desítky celkového pořadí.

FotogalerieObrazem: Tour de France skončila v Paříži se šampaňským u Eiffelovky

Jezdec stáje Liquigas si tak vylepšil třinácté místo z premiérového startu v roce 2009.

"Hodně lidí mě odepsalo, ale i když to někdy nebylo úplně dobré, jel jsem Tour podle plánu. Kdybych neměl ty zdravotní potíže, možná jsem mohl být o nějaké místo vpředu, ale i tak jsem moc spokojený," pochvaloval si v cíli v Paříži.

"Můj program na sezonu 2010 je hotový. Je prakticky stejný jako v letošním roce. Jen s tím rozdílem, že nezačnu závodit na Mallorce, ale až koncem února na etapovém závodu Kolem Sardinie," napsal Kreuziger na svých stránkách. Poté budou následovat závody Kolem Katalánska, Paříž-Nice, klasické jednorázové podniky Lutych-Bastogne-Lutych, Amstel Gold Race, Valonský šíp a další etapový závod Kolem Romandie.

Po odpočinku absolvuje Kreuziger jako generálku před Tour de France opět závod Kolem Švýcarska.

To, že má našlápnuto do exkluzivní cyklistické společnosti nejen v českém měřítku, dokazují i občasné spekulace o tom, kam přestoupí a kdo všechno o něj má zájem.

"Jsem potěšen, že o mě velký tým jako Omega Pharma-Lotto projevil zájem. V tuto chvíli mám však na příští sezónu platný kontrakt ve stáji Liquigas-Doimo," musel napsat před pár dny na své internetové stránky, když o něm belgický deník Het Nieuwsblad napsal, že opouští svou stáj a míří do konkurenční Omega Pharma-Lotto.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Kreuziger jezdil s hobíky. Ale ostré kopce teprv čekají

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.