Tři roky čekání skončí ve Vancouveru, tvrdí Jágr

12:47 | 2.1.2010
Red Spo
roč-jagr

Praha - Tři roky marně čeká český hokej na medaili z velkého turnaje. A Slováci, někdejší partner z dob federace, jsou na tom dost podobně. Loňské mistrovství světa ve Švýcarsku skončilo pro oba týmy krachem, Češi skončili ve čtvrfinále, Slováci dokonce ještě dřív.

Rok 2010 má být pokusem o obrodu česko-slovenského hokeje. A hned dvojnásobnou, protože kromě mistrovství světa čeká hráče především únorový olympijský turnaj ve Vancouveru.

FotogaleriePřipomeňte si: Česká snaha, krach Slováků i ruské zlato

Pro český tým může být Vancouver poslední příležitost, kdy se v národním týmu sejdou dvě ikony 90. let i současnosti: trenér Vladimír Růžička, který po sezóně může zamířit do Ruska, a útočník Jágr, u něhož se nedá vyloučit pohyb opačným směrem.

I Slováci si hodně slibují od starých osvědčených zbraní. Z civilu do zbraně povolali dokonce i Žigmunda Pállfyho, kdysi hvězdného útočníka z NHL, který dokončuje kariéru doma na Slovensku.

Čtěte také:
Jágr: Bída, když nikoho neporazíme. Bývalo to jiné
Trpký konec. Sen o české medaili zase zničili Švédové 

V září sice český tým vyhrál jeden z turnajů série Euro Hockey Tour - České hokejové hry - jenže už na dalším turnaji, finské Karjale, skončil téměř tradičně poslední ze silné evropské čtyřky.

Oživit skomírající slávu české reprezentace se nedaří ani po návratu slavných hrdinů z Nagana a Vídně v čele s Jaromírem Jágrem a trenérem Vladimírem Růžičkou.

Český tým s Jágrem, Eliášem a spol. sice na světovém šampionátu na jaře rozstřílel outsidery z Dánska či Běloruska, ale na favority nestačil. Sice rekordním výsledkem porazil Slováky, ti však skončili na MS s totální ostudou.

Jak dál?

Rok 2009 byl pro oba národy, které si tak zakládají na své hokejovosti, trpký. Dokonce natolik, že závěr roku trávili experti hledáním příčin a cest z "krize". Bývalý reprezentační kouč Luděk Bukač popsal například v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde on vidí prapříčinu ústupu z hokejové slávy.

FotogaleriePodívejte se: Tvrdá i nesmlouvavá. I taková je NHL

„Dřív nám důraz na taktiku přinášel výsledky, ale teď už je trend jiný a nám ujíždí vlak. V zámoří se místo dlouhodobých soutěží hrají turnaje, kde trenéři metodou pokus-omyl zkoušejí různé varianty. U nás je všechno upřednostněno výsledku," popisuje Bukač hlavní rozdíl mezi mládežnickým hokejem u nás a jinde.

„Víte, u nás funguje příkazový koučink. Hráči na ledě předvádějí přesně to, co jim přikáže trenér. Jenže to je špatně, tím se úplně potlačuje tvořivost. Až na hranici dospělosti poznávají, že oproti hráčům z jiných zemí výrazně zaostávají a musí se snažit manko dohnat," tvrdí Bukač.

Úspěšnost sezóny se bude hodnoti podle výsledku týmu na olympiádě ve Vancouveru. Jágr je optimistický. "Ani Rusové, ani Kanaďa. Vyhrajeme my," řekl v prosinci. Ale znáte Jágra. U něj se někdy obtížně pozná, kdy co myslí vážně - směje se stále a smích nasadil i při své vancouverské prognóze.

Kdyby ale měl pravdu, bylo by to nejspíš to nejlepší rozloučení, jaké si s reprezentací může představit.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Ročenka - MS hokej, Jágr

Číst vše

Celkem 13 příspěvků,
poslední 02. 01. 2010 21:02

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2023 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.