Těžký úkol pro Usaina Bolta. Musí předčasně zestárnout

15:07 | 1.12.2009
roč-bolt

 

 

Neptejte se, kdo je nyní nejlepší mezi atlety. Kdo je neporazitelný. Jamajský sprinter Usain Bolt dál působí jako absolutní senzace a ve svých třiadvaceti letech dosáhl pověsti, o kterou jiní šampioni bojovali celou kariéru.

Říká se, že má jen jednoho soupeře, kterého bere vážně: časomíru. Na ostatní se nemusí ohlížet, i když to skoro pokaždé v cíli stometrového či dvousetmetrového sprintu dělá. Může si to dovolit.

FotogalerieÚžasný Bolt, stříbrná Špotáková....To nej z MS v atletice

Usain Bolt po loňském fantastickém představení na olympijjských hrách v Pekingu zopakoval letos totéž. Překonal oba světové rekordy na svých tratích a opět se stal v anketě IAAF nejlepším atletem roku.

Je to trochu absurdní. Mladý muž, který se teprve dostává do nejlepších sprinterských let, a už se kolem něj točí úvahy, že by měl na stovce končit. "Už nemůže mít žádnou motivaci, dosáhl všeho, nemá co překonávat," je přesvědčen Michael Johnson, americký čtvrtkař, jeden z nejlepších atletů historie, jehož rekord na 400 metrů (43,18) dodnes platí. Padne, až Bolt přejde na čtyřstovku, jsou přesvědčeni mnozí experti.

Čtěte také:
Bolt má už třetí zlato, Jamajčané pokořili rekord MS
Galashow č.2: Bolt vyhrál dvoustovku a zas v rekordu

Johnson vlastně tlačí Bolta k tomu, aby předčasně zestárl. Atlet, jehož si každý pamatuje podle charakeristického záklonu, v němž překonával čtyřstovku, obdivuje, co dosud Bolt dokázal. A radí mu, aby to samé předvedl na jeho trati.

Je pravda, že ze současných sprinterů má nejspíš pouze Bolt, usměvavý pohodář, nejblíž k překonání Johnsonových limitů. Nejen světového rekordu z tabulek, ale třeba také času z roku 1995, kdy jako dosud jediný na světě dokázal letnou čtyřstovku ve štafetě běžet po 43 vteřin (42,91). 

Bolt má hodně blízko k tomu, aby se do dějin atletika zapsal stejně jako Johnson. Z letoška si zapíše do svého běžeckého deníku, že vyhrál světový šampionát v Berlíně - hned třikrát. Na stovce i dvoustovce si vylepšil přitom ještě vlastní světové rekordy, které by ještě donedávna byly považované za sci-fi, a ve štafetě 4x100m vybojoval "jen" zlato bez rekordu.

Na Jamajce je hrdinou. Ještě žádný člověk z tohoto ostrova nedostal Řád Jamajky, když mu bylo 23 let. Bolt ano.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Ročenka - Bolt a zlatý medaile

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.