Liberecký unikát. Medaile Bauera a spousta dluhů

Martin Jůzek
00:00 | 1.12.2009
Martin Jůzek
roč-liber-skok

Liberec - Za několik týdnů už to bude rok, co se Česká republika stala centrem klasického lyžování. Celý "svět" v únoru roku 2009 upřel svůj zrak do Liberce, který přivítal skokany, běžce na lyžích i sdruženáře.

Zatímco fanoušci se starali o to, jak na mistrovství světa dopadne Lukáš Bauer a kdo ještě zaútočí na medaili, Kateřina Neumannová čelila jednomu útoku za druhým.

Bývalá lyžařka a jediná zlatá medailistka z poslední olympiády šéfovala organizátorům.

Čtěte více: Liberec očima Rakušanů: Drahota a gumové knedlíky

Jenže vsadila na špatnou kartu. Ze sportovního svátku nakonec nebylo nic. Tedy až na jednu českou medaili a spoustu dluhů.

Přejmenováno na Temelín českého sportu

Konečná ztráta? Více než 81 milionů korun. Celkové výdaje? Dvě miliardy. "Temelín českého sportu," přejmenoval trefně liberecký šampionát Ondřej Liška, bývalý ministr resortu a nyní šéf Strany zelených.

Pokud tedy nejste zarytí fanoušci, asi vás napadne matematická "logika" celé akce. Stříbro Lukáše Bauera z klasické patnáctky stálo hodně peněz a velký obnos šel, jak se s oblibou říká, z kapes daňových poplatníků.

Čtěte také: Stříbro za dvě miliardy? Krutá bilance dobrého Liberce

FotogalerieNejlepší snímky z MS v Liberci. Podívejte se

Šestatřicetiletá funkcionářka ovšem před jejím začátkem usoudila, že taková událost se na českém sněhu nekoná každý rok, a tak svolila, že obsadí "uvolněné" místo po Romanu Kumpoštovi, odvolaném ministerstvem školství a tělovýchovy.

Těžko říct, co všechno se stalo, co se nestalo a proč se to stalo (nebo nestalo).

Čtěte dále: Krásní blázni z Norska nadchli MS. Všem fandí stejně

Během jejího "panování" pod Ještědem ale došlo k tolika skandálům, že to byl opravdu unikát.

Začalo to vysokými dotacemi, pokračovalo odchodem důležitých organizátorů, gradovalo to stížnostmi místních obyvatel a plakátem ignorujícím Bauera a naopak lákajícím na sportovce, které zastupuje agentura Kentaura spřízněná s Neumannovou.

Prázdné sedačky, doprava a gumové knedlíky

Naprostá blamáž se ale stala u ticketingu, chcete-li česky při prodeji lístků.

Tým kolem Neumannové sice nemohl počítat s tím, že právě v době šampionátu bude světem cloumat ekonomická krize, nicméně ceny vstupenek na jednotlivé závody byly přehnané, i kdyby zrovna žádná krize nebyla.

Liberec navíc přišel i o značnou část polských fanoušků, které MS nelákalo vinou zhoršené formy legendárního Adama Malysze.

Nikdo si pak bohužel neuvědomil, že pro českého fanouška je tisícikoruna za pouhou kvalifikací skokanů opravdu moc. Levnější lístky byly k mání, jenže například do svahu, kde skokané skoro nebyli vidět a kde se navíc lidé bořili po kolena do sněhu.

A sedačky tak mnohdy zely prázdnotou.

Pořadatelé se proto v závěru šampionátu uchylovali k nejrůznějším akcím, kdy k jedné vstupence dali za korunu druhou. Také tímto způsobem údajně překonali rekord v České republice, kdy se na štafety s Bauerem přišlo podívat 37 tisíc lidí.

Čtěte také: Marnost české štafety vidělo rekordních 37 tisíc diváků

Hosté však odjížděli z Liberce relativně spokojeni. Co jim vadilo? Novinářům například podmínky ve městě, kdy každý chtěl na akci zbohatnout a také složitá doprava mezi jednotlivými sportovištěmi. A představte si, že jim nechutnaly gumové knedlíky.

Wiki


 
 
 

Diskuse: Liberecký unikát. Medaile Bauera a spousta dluhů

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.