Neděle 13.10.2024 22.5°C
Praha - Digitalizace pozemního televizního vysílání, která se v roce 2009 rozběhla v Česku naplno, je největším komunikačním zlomem od zahájení vysílání televize. Ale stejně si běžní diváci ještě budou muset počkat, než jim něco podstatného přinese.
Digitální vysílání umožňuje lépe využít vysílací kmitočtová pásma. Takže uvolní čtyři pětiny kmitočtových pásem, které dosud přenášejí staré, analogové vysílání. Jich pak bude moci využít například bezdrátový internet nebo modernější mobilní telefony.
Digitální pozemní vysílání může šířit víc televizních programů. Jenže ekonomická krize smrskla peníze určené na reklamu, z níž soukromé televizní stanice žijí, čímž se digitální vysílání nových stanic zpozdilo a zkomplikovalo. Stejně však nemůže divák pozemního vysílání dostat tak nepřebernou nabídku programů, jakou poskytují satelitní nebo kabelové televize, případně internetové televize (IPTV).
Běžní uživatelé asi od digitálního vysílání čekali lepší kvalitu obrazu. Ale ta není úplně jistá. Kdo měl obraz z analogového signálu dobrý, bude mít stejně dobrý i obraz ze signálu digitálního, pokud si jej správně naladí.
Kdo měl příjem z vysílače horší, může si polepšit. Digitální vysílání je ze svého principu odolnější proti rušení nebo odrazům. Nicméně stejně se může stát, že při špatném signálu se přijímaný obraz rozsype do podoby kostiček.
Uvolněná vysílací pásma pomohou k zavedení vysokorychlostního připojení k internetu.větší obrázekAutor: bon
Nejhůře mohou dopadnou diváci, kteří už nyní mají obraz v televizi špatný a bydlí mimo oblast pokrývanou signálem nových digitálních vysílačů. Těm se může stát, že místo špatného nebudou mít program vůbec žádný. Jakmile totiž digitální signál poklesne pod určitou hranici, přijímač jej již není schopen dekódovat.
Digitální televize může teoreticky přinášet velmi kvalitní obraz s vysokým rozlišením (HDTV), na jaký analogové vysílání se standardním rozlišením nestačí ani náhodou. Ale aby si toho divák užil, bude muset kvalitnější obraz vysílat více stanic. A navíc je k tomu zapotřebí mít nový televizor.
Ještě lepší obraz s vyšším rozlišením, a to i v třírozměrné formě, pak nepochybně přinese další vývoj televizní techniky. Zavádění lepšího standardu druhé generace (označovaného jako DVB-T2) se u nás nedá čekat dřív než za pět roků. Druhá generace bude vyžadovat dražší hardware. Takže třeba nové set-top boxy budou podle odhadů stát možná až trojnásobek toho, co ty současné. Teprve ta však nabídne divákovi skutečně novou kvalitu.
Průkopníci digitalizace slibovali ještě další výhody, které zatím nenastaly a možná ani nenastanou. Očekávali totiž, že uživatelé dostanou takzvanou interaktivní digitální televizi, pomocí níž by byli schopni "zpětným spojením" odpovídat na anketní otázky, hlasovat o pořadech, posílat dotazy a názory do diskusních pořadů. Anebo si také kupovat třeba lístky do kina nebo různé zboží.
Nová technologie by vylepšila také internetové připojení v letadlech.větší obrázekAutor: AA
Tohle všechno však už dávno převzal internet. A je otázka, jestli mu digitální televize dokáže tyto služby vzít.
Evropská komise požaduje, aby analogové televizní vysílání ve všech členských zemích úplně skončilo do 1. ledna 2012. Uvolněné kmitočty se pak mají využít pro nové služby, jež využívají rádiového spektra - například bezdrátový internet nebo modernější mobilní telefony.
Bezdrátové širokopásmové technologie by mohly již brzy umožnit využívání vysokorychlostního internetu v místech, kam pozemní linky zatím vůbec nedosáhly. Jednu část uvolněného spektra, dílčí pásmo 790-862 MHz, což je kmitočet s velkým dosahem, který prochází stavbami, chce Evropská komise vyhradit v celé unii na podporu vzniku nových bezdrátových služeb.
Sem by měly patřit služby mobilních telefonů 3G a 4G, které dovolÍ prohlížení videa (video-streaming), plnohodnotné zhlédnutí webových stránek a rychlé stahování dat do mobilních telefonů.
Česká republika sice chce mít do konce roku 2011 pokrytu digitálním pozemním vysíláním televize velkou většinu, ale ne úplně celé území státu. Požadavek Evropské komise tedy zatím nesplňuje.
Diskuse: Digitální televizní vysílání prospěje internetu
1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.