Rusko opět zavřelo kohouty. Vrátí se energetická krize?

Martin Novák
15:46 | 3.1.2010
Martin Novák
roč-plyn

Praha - Loňský rok začal plynovou krizí, dva týdny velká část Evropy nedostávala kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou plyn.

Začátek letošního se bez podobného dramatu zdánlivě obešel. Moskva a Kyjev se dohodly na smlouvě, která by měla platit deset let. Na Silvestra to potvrdil jak ruský Gazprom, tak ukrajiský Naftogaz.

Jenže: Už 3. ledna Rusové oznámili, že zastavují dodávky Bělorusku - tentokrát ropy. Přes běloruské území přitom strategická surovina proudí i do Německa a Polska, a samotní Bělorusové mají zásoby asi tak na týden.

Spor postsovětských zemí, v němž jde znovu o platby a cenu za transfer, zatím Evropskou unii nezasáhl. Němci i Poláci nicméně v této chvíli nemají jistotu, že k nim ropa poteče i v polovině ledna. Jejich osud drží v rukou Minsk, jemuž dali Rusové podmínky.

Rok s plynem v zádech

V Praze a Bruselu přesto panuje energetický optimismus.

"Jsme připraveni lépe než loni. RWE má v Česku naplněné plynové zásobníky. Česko má nyní dostatečné rezervy na dlouhou dobu," řekl novinářům na začátku prosince český ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

Evropská unie s Ruskem podepsala v listopadu memorandum o tom, že se obě strany budou s předstihem informovat o problémech v dodávkách energie a společně jim budou předcházet a pokud nastanou, tak je řešit. Dohoda se týká plynu, ropy i elektřiny.

Rok 2009 byl vůbec rokem plynu. Nejen kvůli krizi, ale také kvůli uzavření smluv o výstavbě hned tří plynovodů.

Rusko prosadilo dva své projekty. Nordstream po dne Baltského moře a South Stream, který povede přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Řecko a Slovinsko do Itálie.

South Stream bude uveden do provozu v roce 2015, jako poslední tranzitní země vyslovilo souhlas s projektem Slovinsko v polovině listopadu.

(Text pokračuje pod grafikou)

Na Nordstreamu už se dokonce začalo pracovat. Finsko začalo likvidovat staré miny na mořském dně v okolí Helsinek, které pocházejí z druhé světové války a byly určeny k obraně před sovětským útokem. Nyní by vadily plynovodu.

Spása přijde z Iráku

Třetím projektem je ten, který původně nejvíce prosazovala Evropská unie i Česko. Jde o plynovod Nabucco, který se vyhýbá Ukrajině i Rusku a měl by tak snížit evropskou závislost na ruském plynu.

"Na konci roku 2014 začne proudit Nabuccem první plyn. Bude z Iráku, v dalších letech pak počítáme také s Ázerbájdžánem a Turkmenistánem," potvrdil ředitel konsorcia Nabucco, Rakušan Reinhard Mitschek.

Zemí, která by tedy teoretciky měla jako první alespoň trochu snížit závislost Česka a jiných zemí ny plynu z Ruska, tak tedy bude Irák. Nabuccem by měl proudit plyn ze severní části země.

Podepsaání dohody o výstavbě plynovodu Nabucco patřilo mezi priority českého expremiéra Mirka Topolánka v době, kdy Česká republika v první polovině roku předsedala Evropské unii.

(Text pokračuje pod grafikou)

Velvyslanec ČR pro nergetiku Václav Bartuška nicméně v rozhovoru pro Radiožurnál prohlásil, že nějaké radikální omezení závislosti na Rusku je zatím iluzí.

Plyn se vrací

větší obrázekZdroj: Reuters

"Evropská závislost na vnějších dodavatelích stále poroste. Domácí produkce zemního plynu v EU klesá, bude výrazně klesat i dále, v Británii, Dánku. Čili Evropa bude dovážet stále více zemního plynu. A velké procento z něj bude dovážet z Ruska. Jestli to bude 50 nebo 60 procent už v tom ruském vlivu tak velkou roli mít nebude," uvedl Bartuška.

Vraťme se ale do současnosti: Navzdory rusko-běloruské roztržce to v této chvíli nevypadá, že leden 2010 bude pro unii stejně kritický jako leden 2009. Mrznout v Evropě kvůli nedostatku energetické suroviny by nikdo neměl.

"Neočekáváme žádné konflikty a problémy s ukrajinskými platbami za náš plyn," uklidňoval ještě krátce před Vánoci ředitel ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller.


 
 
 

Diskuse: Který stát sníží závislost Česka na ruském plynu? Irák

Číst vše

Celkem 146 příspěvků,
poslední 30. 01. 2010 11:17

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Číst vše

Celkem 146 příspěvků,
poslední 30. 01. 2010 11:17

 

Rok v obrazech: demise, atentáty, smrt krále, vajíčka a chřipka

LEDEN ÚNOR BŘEZEN DUBEN KVĚTEN ČERVEN ČERVENEC SRPEN ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC
 

1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.